نظرسنجی

رشته عمران

رشته معماری

رشته شهرسازی

تاسیسات مکانیکی

تاسیات برقی

نقشه برداری

ترافیک

هر آنچه از یکصد و نهمین جلسه هیات مدیره نظام مهندسی می دانیم

یکصد و نهمین جلسه هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با دستور انتخاب رییس و هیات رییسه سازمان پس از یک ماه تمدید هیات رییسه فعلی روز شنبه گذشته برگزار گردید . موردی که در این دوسال در هیات مدیره سازمان نظام مهندسی شاهد آن بودیم تشکیل دو گروه اکثریت و اقلیت بود که از همان ابتدا مورد انتقاد بود و این دسته بندی تاثیر بسیاری در تمامی تصمیمات سازمان نظام مهندسی داشت و هر از چند گاهی ترک جلسه یا عدم تصمیم گیری قاطعانه یا عدم همراهی تعدادی از اعضای هیات مدیره در برخی جلسات مهم هیات مدیره شنیده می شد .

تغییر توازن قدرت

موضوعات در این جلسه طبق شنیده ها و نتایج جلسه مانند همیشه پیش نرفت و زورآزمایی دو گروه در هیات مدیره در سال سوم چرخشی عجیب داشت ، نماینده اکثریت حایز بیشترین رای برای کسب کرسی ریاست نگردید و جلسه هیات مدیره طبق روال عادی پیش نرفت تا آنجاییکه طبق اعلام سایت سازمان نظام مهندسی پس از توزیع برگه های رای گیری نایب رییس اول ، عده ای ترک جلسه نمودند ؛ هرچند این گونه ترک جلسه مسبوق به سابقه بوده به طور مثال در جلسه هفتاد و سوم در فروردین امسال با موضوع انتخاب هیات رییسه دفاتر نمایندگی نظام مهندسی نیز ترک جلسه رخ داد اما سوال اساسی اینجاست اگر ترک جلسه صورت گرفته یعنی حداقل 6 نفر از اعضای هیات مدیره از امضا صورتجلسه انتخاب رییس سر باز زده اند و این یعنی تنها 9 امضا پای صورتجلسه وجود دارد و این شبهه که آیا جلسه دارای رسمیت بوده وجود خواهد داشت ! ( جلسه هیات مدیره با حضور 10 نفر دارای رسمیت خواهد شد ).

عدم انتخاب هیات رییسه

در هر صورت چه ترک جلسه چه پایان جلسه ، انتخابات هیات رییسه سازمان صورت نپذیرفت و این یعنی حداقل به مدت 1 هفته رییس جدید سازمان نمی تواند تصمیم سازی نموده و نامه های مالی و خدمات مهندسی سراسر استان با تاخیر مواجه خواهند شد که با توجه به ایام پایانی سال و افزایش درخواستها و نیاز به فعالیتهای دو چندان سازمان در این ایام  ، این تاخیر یک هفته ای دارای اثرات منفی در روند فعالیت نظام مهندسی خواهد داشت . حال سوالی که در هر ذهن پرسشگری وجود خواهد داشت اینست که آیا با توجه به مسایل رخ داده در هیات مدیره اصلا  امکان تشکیل هیات مدیره و حضور حداقل 10 نفر در جلسه جهت انتخاب هیات رییسه در هفته های آتی وجود دارد یا خیر ؟ آیا روند خدمت رسانی سازمان نظام مهندسی به اعضا مختل خواهد شد !؟

انتخابات بازرسین

همانطور که می دانیم انتخابات بازرسین سازمان نیز با چالشهایی روبروست و تا کنون علی رغم گذشت چندین ماه از پایان زمان قانونی بازرسان فعلی هنوز انتخابات برگزار نگردیده است و بنظر می رسد فعالیت بازرسان فعلی با چالشهای قانونی همراه می باشد و این یعنی یکی از ارکان سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران دچار ایرادات اساسی قانونی می باشد و باید دید پس از برگزاری این جلسه هیات مدیره با حرف و حدیثهای موجود وضعیت برگزاری مجمع انتخابات بازرسین چگونه پیش خواهد رفت ؟

حذف کسر 5 درصد از مهندسین ناظر

یکی از مهمترین چالشهای پیش روی سازمان برنامه و بودجه سال آینده می باشد.عدم تشکیل هیات رییسه با توجه به نامه دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی مبنی بر حذف کسر 5 درصد از مهندسین ناظر و لزوم تغییر بودجه سازمان نسبت به سال فعلی و سالهای گذشته و همچنین احتمال عدم انتخاب خزانه دار یکی از مهمترین چالشهای پیش روی سازمان نظام مهندسی می باشد .

نظام ارجاع کار و پروژه هایی دور زده

با آغاز فعالیت نظام ارجاع کار در مازندران مهمترین موضوع غیر قابل حل تا کنون بحث پروژه های دور زده سازمان توسط برخی کارفرمایان می باشد که پای معاون استاندار هم در راستای حمایت از مهندسین و سازمان نظام مهندسی به ماجرا باز شد. اما در غفلت این روزهای سازمان طبق اخبار رسیده در بسیاری از شهرها از جمله شهرهای غربی مازندران تعداد پروژه های دورزده رو به افزایش می باشد و لازم است تا هیات رییسه سازمان هرچه زودتر پس از تشکیل به بررسی این موضوع پرداخته و با مهندسین خاطی برخورد نموده و رایزنی با شهرداری ها را نیز با قدرت به انجام برساند  و قطعا در صورتیکه هیات رییسه سازمان شکل نگیرد علاوه بر ضرر مالی هنگفت سازمان در ماه پایانی سال ، بسیاری از مهندسینی که بصورت حرفه ای در سازمان نظام مهندسی فعالیت می نمایند نیز متضرر خواهند شد .

سخنی با هیات مدیره

قطعا همه اعضای هیات مدیره به این موضوع واقف هستند که کمتر از 1 سال دیگر انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی برگزار خواهد شد و همه این اعضا مجددا کاندیدا خواهند بود ( هرچند تنی چند از این عزیزان با توجه به دستورالعمل جدید از انتخابات آتی بازخواهند ماند ) و رفتار غیر حرفه ای که به ضرر اعضا و سازمان نظام مهندسی باشد در خاطره اعضا ثبتخواهد شد و مسوول آن همه اعضای هیات مدیره خواهند بود و دسته بندی ها و صف بندی ها برای اعضا معنی نخواهد داشت . اعضای هیات مدیره منتخب مهندسین استان بوده و باید تمام تلاش خود را برای خدمت به اعضای سازمان  انجام داده و عذری در این مسیر پذیرفتنی نیست ، پس لازم است تا با تعامل با یکدیگر به حل مشکلات پیش رو بپردازند تا خدای ناکرده  اولا عنودان ستیزه گهر که بعضا از اعضای سازمان نیز می باشند و با توجه به اغراض نامعلوم و عدم دستیابی به یکی از کرسی های بازرسی سازمان با حرکات ایذایی قصد ضربه زدن به کل مجموعه را دارند و ثانیا افرادی که با دوستی از نوع خاله خرسه قصد تخریب مجموعه را دارند ، به مقاصد خود نرسند .

سخنی با رییس سازمان

مهندس علی نیا به اندازه کافی دارای تجربه در امور و قوانین نظام مهندسی می باشد و با توجه به فعالیتهای سیاسی و شورایی در جامعه بنظر می رسد می تواند تا موضوعات پیش آمده را مدیریت نماید و انتظار می رود تا ایشان با درایت و کیاست و همفکری با همه افراد هیات مدیره و تشکیل هیات رییسه ای برآمده از همه تفکرات موجود در هیات مدیره در راستای اعتلای خدمات سازمان به اعضا و در مسیر اهداف سازمان گامهای پر سرعتی بردارد تا علاوه بر رضایت اعضا ، کارنامه مثبتی از خود بر جا گذارد

 

FORM_HEADER


FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

JSG_SUPPORT
@shomalpress@: Ш§Ш®ШЁШ§Ш± Ш§Щ†ШЄШ®Ш§ШЁШ§ШЄ Щ†ШёШ§Щ… Щ…Щ‡Щ†ШЇШіЫЊ ШіШ§Ш®ШЄЩ…Ш§Щ† Щ…Ш§ШІЩ†ШЇШ±Ш§Щ†