نظر سنجی انتخابات بازرسین

به کدامیک از گزینه های پیشنهادی نظام مهندسی جهت بازرسی رای خواهید داد ؟

هاشم اسلامیان - 4.4%
علی امینی شاد - 20.4%
علی توکل - 20.4%
ذبیح الله تیمورزاده - 5.8%
سید مصطفی حسینی - 16.1%
محمد علی قاسمیان - 7.3%
پارسا قنبرنیا - 2.9%
فرشاد گوران - 22.6%

Total votes: 137
The voting for this poll has ended on: 19 تیر 1396 - 11:17


کنترل و نظارت ، پاشنه آشیل سازمان نظام مهندسی یا نقطه قوت !؟ مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 04:10

کنترل و نظارت یکی از مهمترین ابزاری است که در اختیار سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار دارد تا با نظارت بر عملکرد اعضای خویش علاوه نظارت مستقیم در ساخت و سازها و پیگیری اجرای قوانین در ساخت و سازها ، پاسخگوی افکار عمومی نیز باشد . باید پذیرفت سازمان نظام مهندسی در سالهای اخیر با پوست اندازی ، تبدیل به سازمانی پاسخگو شده و انتظار می رود تا در مقابل دریافت هزینه های بسیار زیاد کیفیت ساختمانها نیز با رشد چشمگیری مواجه شود که انصافا در طی این سالها اینگونه نیز بوده است .

اما نکته مهم در کنترل و نظارت ، عدم جدی بودن بازدیدها ، عدم وجود قوانین مدون در چگونگی بازدیدها ، عدم نظارت کافی بر چگونگی انتخاب گروههای کنترل نظارت و عدم نظارت و شفافیت در چگونگی هزینه بیش از 10 میلیارد ریال بودجه سالانه میباشد ، بطوریکه شنیده شده در برخی از شهرستانها برخی از بازدیدکنندگان ماهانه درآمد میلیونی از عضویت های مکرر در گروههای مختلف کنترل نظارت داشته اند .

این مسایل و بسیاری دیگر از دغدغه های ناگفته از جمله مواردی هستن که نشان می دهد مسیر کنترل و نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران نیازمند تغییرات گسترده ای می باشد ، کنترل نظارتی که می بایست ناظر بر عملکرد مهندسین اعضا باشد ، در بعضی مواقع دیده شده که محلی است برای برخی تلافی جویی های شخصی در میان اعضا هرچند این موارد بسیار نادر بوده و همه دفاتر در تلاش هستند تا کار را به نحو مطلوبی به انجام برسانند اما چشم انداز و مسیر راه تا کنون بخوبی مشخص نشده بود .

در همین راستا ، دکتر محمد فیروزیان رییس کمیسیون کنترل و نظارت سازمان نظام مهندسی ، در نشستی با خبرنگار ما در ساری ضمن اشاره به آیین نامه کنترل ساختمان که امسال توسط هیات مدیره سازمان مصوب گردید اظهار امیدواری نمود تا اساس کنترل و نظارت همه دفاتر بصورت کامل در سراسر استان شکل گرفته تا علاوه بر اینکه دفاتر به گروههای کنترل و نظارت نظم  لازم را می دهند ، این بخش مهم از سازمان نیز در مسیر اصلی جهت نیل به اهداف از پیش تعیین شده حرکت نماید . ( هرچند در بخشی از همین آیین نامه کنترل نظارت مشکلاتی وجود دارد ؛ از جمله نماینده هیات رییسه دفاتر در گروه کنترل نظارت که نه تنها در مورد شروط انتخاب و ملاکها سکوت شده ، بلکه اساسا با توجه به الزام حضور رییس دفتر نمایندگی در جلسات و برعهده داشتن ریاست جلسه ، علت معرفی نماینده ای دیگر از سوی هیات رییسه همچنان نا مشخص است ) ؛ ایشان همچنین با اشاره به لزوم شفاف سازی نحوه هزینه بودجه کنترل نظارت در شهرها ، از پیگیری این موضوع خبر داد که جای امیدواری است .

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران همچنین از تشکیل گروههای کنترل نواحی خبر داد و پیش بینی نمود با تشکیل این گروهها و بررسی و نظارت دقیق اعضای این گروهها بر عملکرد گروههای کنترل نظارت ، بزودی شاهد نظام مندی بیشتری در گروههای کنترل و نظارت دفاتر باشیم .

البته همه این برنامه ریزی ها بسیار خوب بوده ، هرچند دیر شروع شده اما شروع آن نوید بخش روزهای خوب آتی می باشد و امیدواریم کنترل و نظارت پاشنه آشیل سازمان و محلی برای صرف میلیونها ریال هزینه و ساخت کارنامه کاری نباشد بلکه تبدیل به یکی از نقاط قوت سازمان گردد .

 

 

FORM_HEADER


FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

JSG_SUPPORT

نظر سنجی

عملکرد یکساله هیات مدیره نظام مهندسی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

عالی - 20.2%
خوب - 4.8%
متوسط - 10.5%
ضعیف - 64.5%

Total votes: 124
The voting for this poll has ended on: 23 اسفند 1395 - 23:23

تبلیغات